November 23, 2017

News/Article Detail

img

ASEAN BUSINESS ADVISORY COUNCIL HONORS ASEAN ECONOMIC MINISTERS

 

FOR INFORMATION

SME EXCELLENCE AWARDS WINNERS

  • GROWTH: Kunna Groceries Co. Ltd. with Nasha Jungkankul (THAILAND);
  • CORPORATE SOCIAL RESPONSIBILITY:  Lamoiyan Corporation with Cecilio Pedro (PHILIPPINES)
  • EMPLOYMENT:  Zico Holdings Inc. with Dato Jasudasen Thambynathan (SINGAPORE);
  • INNOVATION: FAME Pharmaceuticals Industry Company Limited with Dr. Khin Maung Lwin (MYANMAR);


YOUNG ENTREPRENEUR AWARD WINNER

Dennis Uy of Udenna Corporation (PHILIPPINES)

 

WOMEN ENTREPRENEUR AWARD WINNER

Sirina Sisombat-Hervy of Sinouk Coffee (LAOS)

 

INCLUSIVE BUSINESS AWARD WINNER

Teodoro Ferrer and Jaime Augusto Zobel de Ayala of Erikagen Inc. (PHILIPPINES)

 

FRIENDS OF ASEAN WINNERS

  • Australia and New Zealand Banking Group Ltd. – Philippine Branch, with Anna Green (AUSTRALIA);
  • Prudential Corporation Asia, with Nicolaos Nicolandrou (HONG KONG); and
  • Robert Bosch (SEA) Pte Ltd., with Martin Hayes (GERMANY).

 

GREEN TECHNOLOGY AWARD WINNER

        Imperial Homes Corporation, Emma Imperial (PHILIPPINES)

 

MOST PROMISING AWARD WINNERS

  • Printmartz Advertising, Adrian Tan Vui Shung (BRUNEI);
  • Wing Ltd. Specialised Bank, Jojo Malolos (CAMBODIA);
  • Phouvong Jewelry, Phouvong Phamisith (LAOS);
  • Myanmar ComBiz Trading Co., Aung Soe Tha (MYANMAR); and
  • Nghia Nippers Corporation, Thi Thu Huang Nguyen (VIETNAM).

 

PRIORITY INTEGRATION SECTOR EXCELLENCE AWARDS WINNERS

  • e-ASEAN: DeClout Limited, Kok Khun Wong (SINGAPORE);
  • LOGISTICS: Asian Marine Transport Corp., Paul Rodriguez (PHILIPPINES);
  • WOOD-BASED: Nature’s Legacy Eximport, Pedro Delantar (PHILIPPINES);
  • RUBBER: Kossan Rubber Industries, Kuang Sia Lim (MALAYSIA);
  • AGRI FOOD: Destileria Limtuaco & Co., Olivia Limpe-Aw (PHILIPPINES);
  • HEALTHCARE: PT Kalbe Farma, Vidjongtius (INDONESIA);
  • TOURISM: Air Asia, Tony Fernandes (MALAYSIA); and
  • RETAIL: Golden ABC, Bernie Liu (PHILIPPINES).

 

LEGACY AWARD WINNERS

  • Haji Musa Bin Hj Adnin, Adinin Group of Companies (BRUNEI);
  • Dr. (H.C.) Sudhamek AWS, GarudaFood (INDONESIA);
  • Rattana Prathoumvan, EDL Generation Public Company (LAOS);
  • Goh Peng Ooi, Silverlake Axis Limited (MALAYSIA);
  • Aung Ko Win, Kanbawza Bank (MYANMAR);
  • John Gokongwei Jr., JG Summit Holdings Inc. (PHILIPPINES).
  • Wee Cho Yaw, United Overseas Bank (SINGAPORE); and
  • Sakchai Unchittikul, Srichiengmai Industry Company (THAILAND);
  • Le Thu Thuy, BRG Group, (VIETNAM)